„Addig volt az Istennek áldása rajtunk, addig volt országunk, míg az mi hitünk virágjában volt." /Pázmány Péter/

Ítélet

Hasznos vagy már felesleges az óraátállítás?

Simek Fülöp

2025. január 30. - Ítélet.Pázmány

Évek óta halljuk, hogy az évente kétszer – tavasszal és ősszel – végrehajtott óraátállítást hamarosan eltörlik, nem lesz többször. Ez a rendszer, amely bevezetésekor hatékony megoldásnak tűnt pénzspórolási szempontból, mára sokunk számára inkább nyűggé vált. Miért vezették be, hol van ez érvényben,…

Tovább

8 centiméternél hosszabb penge – „De hisz’ én csak túrázni mentem…”

Besze Zalán Bendegúz

„Készenléti rendőrség…” – mondta nekünk a rendőrautóból kiszálló biztos úr, aki a hegy lábánál állított meg engem és egy barátom. Éppen hazafelé sétáltunk egy hosszú túra után, bízva abban, hogy mihamarabb otthon leszünk, a rendőr azonban igazoltatott minket, hiszen ebben az időben épp kerestek…

Tovább

A tiszaeszlári vérvád – avagy az antiszemitizmus elleni küzdelem a 19. század végén

Sebestyén Boglárka

Történelmi tanulmányaink során időről-időre találkozunk embertelen dolgokkal, elborzasztó részletekkel, tőlünk igencsak távol álló dolgokkal, legyenek azok kivégzési módok, háborús cselekedetek, korabeli szokások. Ezeket megtanuljuk elhelyezni az adott kor szemléletében, világnézetében. Mégis vannak…

Tovább

A halálbüntetés alakulása Magyarországon és a hazánkban kiszabott utolsó halálbüntetésről

Horváth Angéla

A halálbüntetés, mint a jogellenes cselekvés legszigorúbb szankciója, hazánkban már az Árpád-kor idején elterjedt volt. A történelem során eltérő bűntettek képezték a halálbüntetés tárgyát, amelyet a jogellenes cselekményt végrehajtó vagy azt megkísérlő személlyel szemben szabták ki.

Tovább

Börtön, fegyház vagy fogház? A büntetés-végrehajtás fokozatai

Győri Romeó

Bizonyára mindannyian találkoztunk már a címben szereplő kifejezésekkel. A Kedves Olvasók közül remélhetőleg senki sem a saját bőrén tapasztalta, de kedvenc filmjeinkben, sorozatainkban minden valószínűség szerint hallottuk őket. Biztosan előttünk van egy-egy jelenet, amikor a bíró egy hollywood-i…

Tovább

Csuklyások II.

Huber Márk

A harmadik Klan „létrejötte” 1950-re datálható, ugyanakkor itt már nem beszélhetünk újabb alapításról, valójában ez ugyanúgy a második Klan, azzal a különbséggel, hogy szervezeti és ideológiai változások következtek be az akkoriban jelentős történelmi körülményeknek…

Tovább

Csuklyások I.

Huber Márk

Keresztégetések, terrorizmus, lincselések és fehér felsőbbrendűség. A legtöbbeknek az előbbiek jutnak eszébe, ha találkoznak a Ku Klux Klan névvel, és nem is tévednek. A Ku Klux Klan története egészen az amerikai polgárháború végére vezethető vissza, de a szervezet jelenleg is működik. Cikkem első…

Tovább

Amikor kalózok vámpírt mentettek – Hogyan maradhatott fenn Nosferatu?

Bakács Gellért

A vámpír szó hallatán sokféle kép ugorhat az ember eszébe, de talán az első név, ami ezeket követi, az Drakuláé. A gróf úr története az 1897-es megjelenése óta rengeteg filmest inspirált, hogy filmvászonra vigye a könyvet. Az első ilyen filmek között szerepel az 1922-es Nosferatu is, amely kis híján…

Tovább
süti beállítások módosítása