"Addig volt az Istennek áldása rajtunk, addig volt országunk, míg az mi hitünk virágjában volt" /Pázmány Péter/

Ítélet

A halálbüntetés alakulása Magyarországon és a hazánkban kiszabott utolsó halálbüntetésről

Horváth Angéla

2025. január 17. - Ítélet.Pázmány

A halálbüntetés, mint a jogellenes cselekvés legszigorúbb szankciója, hazánkban már az Árpád-kor idején elterjedt volt. A történelem során eltérő bűntettek képezték a halálbüntetés tárgyát, amelyet a jogellenes cselekményt végrehajtó vagy azt megkísérlő személlyel szemben szabták ki.

halalbuntetes_2.jpg

Szent István több jogellenes cselekedetet is ebben a formában szankcionált, valamint a „három csapás” elvére is érvényesült a halálbüntetés kiszabása, vagyis, ha valakit háromszor lopáson kaptak, azt halálbüntetéssel torolták meg. A szigorúbb törvényeket hozó I. Szent László már a lopást is halállal büntette, ha annak összege a 10 dénárt meghaladta, amely akkoriban egy baromfi értékének felelt meg. Hunyadi Mátyás uralkodása alatt már bővült a köre a halálbüntetéssel büntetendő cselekményeknek. A nemesi kúriák kifosztása mellett többek között az idegen pénzek behozatalát, az egyházak megszentségtelenítését és a rablást is halállal büntette. Werbőczy Tripartituma szerint a tolvajok, fosztogatók, gyilkosok és nemesek testi épségét sértők is „főbenjáró ítélettel” büntetendők. 

A XVI. századra már kialakult a kivégzési módok tágabb köre, egyszerű és minősített kivégzési fajtákat alkalmaztak. Az egyszerű végrehajtási formái például az akasztás, vízbefojtás, a minősítettek pedig például a zsákba kötés, élve megégetés vagy a karóba húzás voltak. A büntetések közüli választást attól tették függővé, hogy az „elítélt gyötrelmeit súlyosabb esetekben fokozni vagy kegyelemből megrövidíteni kívánták”. Ebben az időszakban a török megszállás és vallásháborúk következtében a rablások és fosztogatások száma megnőtt, és ezekkel a büntetésekkel akarták a bűncselekmény elkövetésére vágyókat annak végrehajtásától elrettenteni.

Mária Terézia rendeletében megtiltotta a kínvallatásokat, azonban törekvései csak fia, II. József uralkodása idején vezettek eredményre. Mint ismert, bár a kalapos király a civil ítélkezésben eltörölte a halálbüntetést, de mivel halála előtt szinte minden rendeletét visszavonta, így a nemesi ellenállás következtében és külpolitikai kihívások hatására a halálbüntetések száma gyarapodott.  

A XIX. században az élet kioltására irányuló szankciók közül a fővesztést és az akasztást ismerték, viszont a század közepéig a kerékbe törést is alkalmazták. Habsburg törekvéseknek köszönhetően sikerült lecsökkenteni a halálbüntetések számát, valamint a hosszas parlamenti viták és az előkészítő munkák egy büntető törvény létrehozását eredményezték. Szemere Bertalan olyannyira halálbüntetés ellenes volt, hogy az 1843-as Btk-javaslatból ezen büntetésnemet kihagyta, de konzervatív nyomásra nem fogadták el. Az 1878-as Csemegi-kódexben már csak a gyilkosság és felségsértés esetén szabták ki a legsúlyosabb ítéletet. 

A XX. század fordulóján „közelinek tűnt a halálbüntetés kiiktatása a magyar büntetőjog rendszeréből”. A II. világháborút követően a halálbüntetéssel szankcionált bűncselekmények köre megváltozott és kibővült a háborús és népellenes bűncselekmények körével. Abban az időszakban kiszabott ítéletek egy részét a Markó utcai börtönben (BV Intézetben) hajtották végre. A Csemegi-kódex általános részét az 1950. évi II. törvény váltotta fel, ahol általános büntetési nemként szabályozták a halálbüntetést, mivel büntetőjogtudósok véleménye alapján hazánk még nem állt a megfelelő fejlődési fokon ahhoz, hogy a halálbüntetést eltöröljék. Az ítélet kiszabásakor már a társadalomra veszélyesség fokát is figyelembe vették, csak abban az esetben szabták ki, ha a büntetés célja más büntetéssel nem volt elérhető. Ezt a korszakot a 23/1990 (X. 31.) AB határozat zárta le, amelyben a halálbüntetést alkotmányellenesnek nyilvánították. Elmondható viszont az, hogy napjaink egy kiemelten vitatott témája a halálbüntetés, különösen olyan esetekben, mint a különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés.

Vadász Ernő esete - az utolsó kiszabott és végrehajtott halálbüntetés hazánkban

Vadász Ernő mostohagyermek volt, munkakerülő életmódot folytatott, ivott, így szinte következtetni lehetett arra, hogy később nem a megfelelő utat választja majd. Ha társával, Lakatos Istvánnal egy tiszakécskei kocsmába betértek, rettegés lett úrrá. A két barát 1986-ban, egy fizetésnapon kitervelte, hogy a kocsma egyik vendégénél, H. Józsefnél éjszaka látogatást tesznek. Bementek a nyitott lakásajtón, felébresztették a férfit, kezét összekötötték és fejére lepedőt húztak. A védekezésre képtelen férfi lakását átkutatták, közben felváltva verték őt, de pénzt a lakásban nem találtak. Mielőtt a helyszínt elhagyták volna, meg is fenyegették.

Egy hónappal előre kitervelték, hogy megfigyelik és megverik fizetésnapon J. Imrét és teljes fizetését elveszik tőle. A község elhagyatott részére mentek egy, a gyilkosság napján ellopott kerékpárral, ahol Vadász Ernő a sértettet leütötte, a nadrágját lehúzták a könnyebb átkutatás érdekében, ám nem találtak pénzt. Cserébe a sértett két csomag cigarettáját és fél liter pálinkáját vették magukhoz. Nem sokkal ezután a férfi kezdett magához térni, ám mindkét tettes különböző testrészeken rugdalni kezdte a sértettet, sőt, Vadász Ernő páros lábbal, fél méter magasról a sértett hasára ugrott. J. Imre száját egy műanyag zacskóval betömték, és a haldokló férfit magára hagyták, aki súlyos belső vérzések következtében meghalt.

Vadász Ernő és Lakatos István előre kitervelt és nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntettét valósították meg; amely miatt Vadásznak halálbüntetést szabtak ki, társának pedig 18 évi fegyházbüntetést. Vadász Ernő ellen kiszabott halálbüntetést végre is hajtották, ez volt az utolsó kiszabott és végrehajtott halálbüntetés hazánkban.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://itelet-pazmany.blog.hu/api/trackback/id/tr4018761168

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása