Cikksorozatunk következő részében az OTDK-t más szemüvegen keresztül is megvizsgálhatjuk. E cikkünkben Friedháber Kristófot kérdeztük, aki az idén rendezett OTDK-n legjobb opponensi díjat nyert hogy mit is rejt magában az opponencia.
1. Mi egy opponens feladata? Miért van szükség rájuk?
Az opponens véleményt, kritikát ír az általa opponálandó dolgozathoz, melyben érvekkel alátámasztva igyekszik rámutatni annak esetleges gyengeségeire és hiányosságaira – természetesen a pozitívumokat is kiemelve, elismerve a szerző munkáját. A versenyen aztán 5 percben előadja az opponenciáját, melyre a szerzőnek reagálnia kell. Így amikor a zsűri a szerzőt értékeli, figyelembe veszi az opponenciára adott válaszait, tehát a felkészültségét és a vitakészségét is. A szakmai vita és az ehhez szükséges gyors észjárás nyilván fontos elemei a jogászi hivatás későbbi eredményes gyakorlásának.
2. Melyik dolgozatot opponáltad? Miért éppen ezt a dolgozatot választottad?
Minden opponens két dolgozatot opponál. Esetemben az egyik a sérelemdíj bizonyos gyakorlati nehézségeiről szólt, a másik pedig az építményi jog visszavezetése kapcsán felmerülő kérdésekről. A dolgozatok kiválasztásakor nem volt kérdés számomra, hogy polgári jogi témákat szeretnék. Ezen belül pedig a következő érvek szóltak a két dolgozat mellett: a sérelemdíjról néhány hónapja, Polgári jog 1.-ből tanultunk, így annak kapcsán vonzó volt, hogy már meglévő, biztos tudásra építhetek, az építményi jogról pedig a Ptk. módosítás kapcsán hallottam, és tudtam, hogy érdekes kérdéseket rejthet magában a téma.
3. Mire kell figyelnie egy opponensnek? Milyen képességek szükségesek ehhez a feladathoz?
Szerintem az a legfontosabb, hogy az opponens feltárja a dolgozat azon hibáit és hiányosságait, melyeket tényleg alapos szakmai érvekkel tud vitatni. Ehhez elengedhetetlen, hogy rengeteg szakirodalmat olvasson a témában: egyfelől a szerző által hivatkozottakat, másfelől pedig pont az általa esetleg elmulasztottakat. Emellett, megkönnyítheti a pontatlanságok és következetlenségek észrevételét, ha az opponens egyébként alapos munkavégzéshez szokott.
4. Tervezel-e részt venni versenyzőként a következő OTDK-n?
Igen, mindenképp szeretnék szerzőként részt venni a következő OTDK-n. Nyilván, hosszú út vezet odáig, de az alapján, amit én most a közös felkészülés és a verseny során tapasztaltam, szerintem, egyértelműen megéri belevágni.