"Addig volt az Istennek áldása rajtunk, addig volt országunk, míg az mi hitünk virágjában volt" /Pázmány Péter/

Ítélet

Iszunk egy kávét? Érdekes tények a kávéval kapcsolatban

Kanalas György

2024. december 27. - Ítélet.Pázmány

A vizsgaidőszak közeledtével, röpke, empirikus kutatással kimutatható, hogy a hallgatók kávéfogyasztása lineárisan, a vizsgaidőszakban pedig exponenciálisan növekszik. Mindazonáltal megjegyzendő tény, hogy a túlzott fogyasztása ártalmas. Törekedjünk arra, (lehetőség szerint) hogy időben fel tudjunk készülni az előttünk álló akadályokra, és minél kevésbé terheljük a szervezetünket a magas koffeinbevitellel. Az alábbi cikkben néhány mondat erejéig a kávéval kapcsolatos egyes érdekességekről lesz szó.

kave_1_elejere_1.jpg

Érdemes pár szót ejtenünk a kávé történelméről, amelyet több legenda is övez. Egy Káldi nevezetű etióp pásztor figyelte meg azt, hogy ha a kecskéi bizonyos piros bogyókat esznek, attól sokkal élénkebbek lesznek. Ez a pásztor elmondta egy közelben élő szerzetesnek, aki rájött arra, hogy ha a kávébabokat megpörköli, akkor italt készíthet belőle. A másik híres történet egy Rhazes nevezetű arab orvoshoz kötődik, aki a növényt élénkítő orvosságként használta fel. 

A kávét először Jemenben termesztették, ami hamar népszerű itallá vált az arab világban. Az első kávéházak az 1550-es években nyíltak meg Isztambulban, majd az európai kereskedők hamar felismerték a benne rejlő üzleti lehetőséget, így – többek között – holland kereskedők hozták el Európába. A kontinensen a kávé első állomása Velence volt, és itt is nyílt meg Európában az első kávéház 1624-ben, ami a La Bottega del Caffé névre hallgat. 

Hazánkba a kávé a török hódítókkal együtt érkezett. 1579-től török kahvedzsik készítették el ezt az italt. A kávéval kapcsolatos ún. feketeleves kifejezésünk Thököly Imre elfogásához kötődik. 1685-ben a váradi pasa el akarta fogni a fejedelmet, emiatt ebédmeghívás ürügyével magához hívatta. Thököly az ebéd után sietve távozni szeretett volna, mire az egyik janicsár a következő szavakkal tartotta vissza a távozástól: „Ne siess Uram, hátra vagyon még a fekete leves.” 

Kávézás, mint „bűncselekmény”? IV. Murád 1633-ban betiltotta a főváros kávéházaiban való kávéivást, illetve a dohány– és ópiumfogyasztást. A szultáni akarat megszegéséért akár halálbüntetés is járhatott. Az első szabálysértésért botozás járt, ha az illető megint szembe szegült, akkor a büntetése az volt, hogy egy bőrből készült zsákba bevarrták, és bedobták a Boszporuszba. IV. Murád elődjét, II. Oszmánt olyan janicsárok ölték meg, akik a tervüket egy kávéházban beszélték meg. Az olcsón megvásárolható italt, amit tűzforróra főztek, csak hosszabb időn keresztül, kortyonként lehetett meginni. Mindeközben a fogyasztói hosszabb beszélgetéseket folytattak az egyházról, vagy éppen a birodalom vezetőiről, így akár egy lehetséges lázadásról is. Ezt volt az indoka a szultán által megalkotott szigorú szabálynak. 

kopi_luwak_1.jpg

A kávé lehet borsos? Bizonyos esetekben igen, legalábbis az árát tekintve. A világ egyik legdrágább kávéja a cibetmacska kávé, hivatalos nevén Kopi Luwak. Ez a macska Malajziában őshonos, és kávébabot eszik, viszont a szervezete csak a kávébab héját képes megemészteni. Az emésztése során a kávé elveszti a kesernyés ízért felelős fehérjetartalmának egy részét, és így kapjuk meg szó szerint „végeredményként” eme exkluzív kávét. A legtöbben úgy jellemzik, hogy kifejezetten krémes, testes, nehéz és karamellás ismertető jegyei vannak. Az interneten kutakodva potom 17 500 forintért lehet belőle 100 grammot vásárolni.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://itelet-pazmany.blog.hu/api/trackback/id/tr9018750670

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása