Az Európai Unió Tanácsa 2023 áprilisában elfogadta a 2023/970 bérek átláthatóságáról szóló irányelvet, amely számos változást fog jelenteni a munkaerőpiacon.
Az egyenlő munkáért egyenlő bér elve már az EU alapító szerződéseinek eredeti szövegében is szerepelt. Ennek ellenére a nemek közötti bérszakadék továbbra is fennáll: az Unióban 2021-ben a nők átlagosan 14%-kal kerestek kevesebbet, mint a férfiak, hazánk esetében pedig 17%-os a különbség.
A Tanács által elfogadott irányelv célja ennek a régóta fennálló alapelvnek a megerősítése. A nemek közötti bérkülönbség számos okra vezethető vissza, így az irányelv több, eltérő intézkedéssel igyekszik majd azt csökkenteni, amelyek a toborzástól a bérnövekedési rendszerekig, számos területet érintenek.
Új munkáltatói kötelezettségek
Az irányelv alapján a munkáltatók már az álláshirdetésben kötelesek lesznek tájékoztatni a jelentkezőket az adott pozíció kezdeti díjazásáról vagy annak tartamáról. Az intézkedés célja, hogy segítse a munkavállalók helyzetét a tisztességes bértárgyalások megteremtésével. A munkáltatók a jövőben nem kérdezhetnek rá a pályázó korábbi díjazására, ezzel is elősegítve a bérezés objektív szempontokból történő meghatározását.
2027-től a 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató munkáltatóknak évente jelentést kell készíteniük a nemek közötti bérkülönbségről a munkavállalói kategóriák szerint. A jelentést meg kell küldeni a tagállam által kijelölt ellenőrző szervnek, valamint meghatározott részeit az érintett munkavállalókkal is közölni kell. Ha a jelentés szerint a munkavállalók bármely kategóriájában a női és a férfi munkavállalók átlagos bére között legalább 5%-os különbség áll fenn és ezt a munkáltató nem tudja objektív indokokkal alátámasztani, akkor köteles intézkedéseket hozni a bérkülönbség csökkentése érdekében.
Új munkavállalói jogosultságok
A munkavállalóknak joguk lesz tájékoztatást kérni az átlagos bérszintekről nemek szerinti bontásban a velük azonos vagy egyenlő értékű munkát végző kollégáik tekintetében. Továbbá a jövőben a fizetéséről mindenki szabadon nyilatkozhat és tiltott lesz bármely olyan szerződései feltétel, amely ezt a jogot korlátozná.
Ezek az intézkedések jelentős mértékben hozzájárulhatnak az indokolatlan bérszakadék megszüntetéséhez. Nem jelenti azt, hogy a jobb teljesítményt végző munkavállalókat ne lehetne magasabb fizetésben részesíteni, az irányelv célja, hogy nemi szempontból semleges kritériumok alapján határozzák meg az egyenlő munkát végzők bérezését.
A tagállamok 2026. június 7-ig kötelesek átültetni az irányelvet a nemzeti jogba. A jogszabályoknak való megfelelés számos feladatot fog jelenteni a munkáltatóknak és remélhetőleg pozitív hatással lesz a munka világára.