„Addig volt az Istennek áldása rajtunk, addig volt országunk, míg az mi hitünk virágjában volt." /Pázmány Péter/

Ítélet

A klingon végrendelet

Huber Márk

2025. július 15. - Ítélet.Pázmány

Érvényes lehet egy olyan végrendelet, amelyet az örökhagyó klingon nyelven írt? Érdekes a kérdés, mivel a klingon nyelv nem összehasonlítható a hétköznapi, organikusan kialakult nyelvekkel, valamint az sem elhanyagolható szempont, hogy a klingon nyelvet közel sem beszélik vagy értik annyian, mint akár a magyar nyelvet. Cikkemben erre a kérdésre keresem a választ.

kep1.png

Fotó: https://eu.providencejournal.com/story/entertainment/events/2015/11/05/michael-dorn-wouldn-t-mind/33140205007/

A klingon nyelv

A klingon vagy klingonese (klingonul: tlhIngan Hol) egy mesterségesen megalkotott nyelv, amelyet a Star Trek egy fiktív idegen faja, a klingonok beszélnek. A nyelvet először az 1979-es Star Trek: The Motion Picture (magyarul: Star Trek: Csillagösvény) című filmben lehetett hallani. Az 1966 és 1969 között futó három évadot megélt Star Trek: The Original Seriesben beszélt klingon nyelv ritka volt; az esetek többségében a klingonok egymás között is angolul beszéltek, azonban mikor anyanyelvüket használták, az javarészt „halandzsa" volt. Kezdetben tehát nem dolgoztak ki valódi nyelvtani szabályokat és szavakat a nyelvhez, erre egészen 1979-ig, az első mozifilm megjelenéséig kellett várni.  A nyelv szabályai viszont ekkor még nem voltak elérhetőek a nézőközönség számára, azokat kizárólag a Star Trek filmek és sorozatok forgatókönyveiben használták. 

1985-ben jelent meg a The Klingon Dictionary, amelyet Marc Okrand írt. Így mire 1987-ben megjelent a második, és véleményem szerint a legjobb Star Trek sorozat, a Star Trek: The Next Generation, addigra a nyelv nyelvtani szabályai már készen voltak. Azonban a szókincs még közel sem volt alkalmas a hétköznapi használatra. Ennek oka, hogy a nyelvet kifejezetten a sorozat klingonjai számára fejlesztették, így a klingonese kidolgozott szókincse szorosan kapcsolódott a science fiction tematikához. Ennek megfelelően a klingon szókészlet a mai napig legtöbbet az űrutazással és a hadviseléssel kapcsolatos területen tud felmutatni. Ennek oka, hogy a nyelv megalkotásakor szempont volt, hogy az kifejezetten idegennek hasson. Egy olyan kommunikáció forma létrehozása volt a cél, mely nem jellemző az emberi faj által beszélt nyelvekre, emellett pedig kifejezi a klingon faj harcos és háborús jellemét, így a klingonese sok sajátos tipológiai megoldással operál. Érdekesség például, hogy a klingon az egyetlen nyelv, amelyben minden szó mássalhangzóval kezdődik. 

A klingon nyelvet a mai napig fejlesztik, sőt egy külön intézetet is létrehoztak a gondozása érdekében. Ezen intézet feladata, hogy egységesítse a nyelvtani szabályokat, bővítse a szókincset, valamint törekszik annak elérésére, hogy a klingon nyelvből államilag elismert nyelvvizsgát lehessen szerezni. A Klingon Language Institute oldalán az érdeklődők megtalálhatják a klingon nyelv összes szabályát és a legfrissebb szótárt is, amelyet 1979 óta folyamatosan bővítenek új kifejezésekkel. A klingonese egy saját betűkészlettel is rendelkezik, amely teljesen eltér a hagyományos emberi betűktől. Az egyszerűség kedvéért azonban a klingonnak van egy hivatalosan elfogadott latin írásmódja is, amely lehetővé teszi, hogy az számítógépen is használható legyen. 

kep2_2.png

Fotó: https://www.kli.org/about-klingon/writing-klingon/

Végrendelkezhetek-e klingonul?

Visszatérve a cikk eredeti témájára: érvényes lehet-e egy klingon nyelven írt végrendelet? A válasz természetesen jogértelmezés tárgyát képezi. A Ptk. 7:15. §-a kimondja, hogy írásbeli magánvégrendeletet olyan nyelven lehet érvényesen tenni, amelyet a végrendelkező ért, és amelyen saját kezűleg írt végrendelet esetén írni, más által írt végrendelet esetén olvasni tud. Az idézett jogszabályhely alapján nincs kizárva, hogy ez a nyelv akár mesterséges nyelv is lehet, de vessünk egy pillantást a Ptk. Nagykommentárjára, amely az idézett szakasszal kapcsolatban az alábbiakat mondja ki: "A megkövetelt nyelv bármely nyelv lehet, amely a törvény előírásainak eleget tesz.". A "bármely nyelv" jelentésébe meglátásom szerint minden nyelv, így a mesterségesen létrehozott nyelvek is beleférnek, ennek megfelelően a klingon is. A törvény által támasztott követelmények esetünkben az adott nyelv három tulajdonságát jelentik: lehessen érteni a nyelvet (vagyis szóban használható legyen), lehessen írni a nyelven és lehessen olvasni a nyelvet (utóbbi kettő szorosan összefügg). Amennyiben ezeket vizsgáljuk a klingonnal kapcsolatban, kijelenthető, hogy ezeknek a követelményeknek a klingonese eleget tud tenni. 

Ahogy már korábban említettem, a klingon nyelv rendelkezik egy sajátos ABC-vel, amely merőben eltér mind a latin, mind pedig az egyéb emberi írásjegyektől. Ez problémát jelenthet, mivel a Ptk. 7:16. § (3) bekezdése kimondja, hogy "gyorsírással vagy a közönséges írástól eltérő egyéb jel- vagy számjegyírással készült magánvégrendelet érvénytelen." Ezen szabálynak az oka az, hogy az ilyen módon készült végrendeletek tartalma utóbb vitássá válhat. Ez leginkább a titkos nyelven írt végrendeletekre lehet igaz, mivel ezeknek a jelentése nem közismert és nem is megismerhető nyilvánosan. Vonatkozik-e ez a szabály a klingon nyelv betűkészletére? Véleményem szerint ez mérlegelés kérdése, mivel a fenti kép alapján egyértelmű, hogy a klingon betűkészlet eltér a közönséges írásmódtól. Ugyanakkor a betűkészlet minden karaktere könnyen megkülönböztethető egymástól, azok jelentése pedig mindenki számára megismerhetőek. Ezek alapján meglátásom szerint a klingon betűkészlet használható lenne egy végrendelet megírásakor. A probléma orvosolható a klingon hivatalos latin írásmódjának alkalmazása révén is, így ez a szabály megkerülhető. 

Konklúzió

Lehet-e klingon nyelven végrendelkezni? A hatályos Polgári Törvénykönyv nem tesz különbséget mesterséges és hagyományos nyelvek között, csupán, ahol szükség van egyes követelmények teljesülésére a nyelvekkel kapcsolatban, ott ezeket előírja. Ezek a szabályok egy végrendelet esetében a nyelv olvashatósága, írhatósága és a beszélhetősége. Ezeknek a követelményeknek a klingonese eleget tesz. A nyelv teljes egésze és szavainak jelentése mindenki számra megismerhetők. Meglátásom szerint egy klingon végrendelettel a legnagyobb nehézség annak a bizonyítása lenne, hogy a végrendelkező érti-e a klingon nyelvet. Ennek oka, hogy jelenleg klingon nyelvből nem tehető államilag elismert nyelvvizsga, viszont a Klingon Nyelvi Intézet folyamatosan dolgozik, hogy ez a jövőben megvalósulhasson. Ennek ellenére a klingon nyelv tudása egy bizonyítható tény, mivel egy nyelv ismeretét nem csak nyelvvizsgával lehet bizonyítani. Megfelelő bizonyító eszköz lehet például a végrendelkező által az élete során írt levelek, amelyeket a kérdéses nyelven írt, de legrosszabb esetben tanúvallomásokkal is bizonyítható a kérdés.  Mindezek alapján a kérdésre a válasz: igen, lehet klingonul írásbeli magánvégrendeletet tenni.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on

A bejegyzés trackback címe:

https://itelet-pazmany.blog.hu/api/trackback/id/tr4118908036

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása