„Addig volt az Istennek áldása rajtunk, addig volt országunk, míg az mi hitünk virágjában volt." /Pázmány Péter/

Ítélet

PETER – Pázmány Elektronikus Tudástár és Egyetemi Repozitórium – a tudomány és az oktatás szolgálatában

Kardos Helga

2025. április 22. - Ítélet.Pázmány

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Intézményi repozitórium 2024. január óta működik. Az elkészítését az Európai Unió Helyreállítási Alap támogatásával megvalósuló RRF-2.1.2-21-2022-00014 azonosító számú, „A PPKE gyakorlatorientált képzéseinek infrastrukturális- és készségfejlesztése” című projekt anyagi háttere tette lehetővé.

peter-kezdooldal.jpg

Fogalmi kérdések

A magyar felsőoktatásban az utóbbi tizenöt évben fokozatosan jöttek létre az egyetemi repozitóriumok, így már égetően fontos volt, hogy a Pázmánynak is legyen egy. De mi is az a repozitórium? A repozitórium egyetemeken és kutatási intézményekben működő dokumentumszerver, amely tudományos anyagok archiválására és világszerte díjmentes hozzáférhetővé tételére szolgál. Felmerülhet a kérdés, hogy miért nem elég az, ha a tartalmak az interneten, vagy az egyetem honlapján érhetők el, hiszen ott  mindenki hozzáférhet, letöltheti azokat. Sajnos egy honlap nem alkalmas a hosszútávú megőrzésre. Bármikor változhat az elérhetősége, ami itt a Pázmányon is előfordult két éve, és nehézkes a visszakeresés is. Az intézményi repozitóriumok az adott egyetem tudásvagyonát őrzik, archiválják és szolgáltatják. A feltöltött dokumentumokat egyedi azonosítóval látja el a rendszer, ami permalinkként is működik. Nem kell attól félni, hogyha megváltozik az oldal URL címe, akkor eltűnik a dokumentum. Amellett, hogy a hosszútávú megőrzés a repozitórium egyik fő feladata, az egyetemi publikációk láthatóságát is növeli, ha azok egy repozitóriumban vannak elhelyezve. Miért fontos, hogy látható legyen egy publikáció? Nos, kezdjük ott, hogy az oktatóknak és a doktorandusz hallgatóknak a tudományos előmenetelük miatt publikálniuk kell, és a megírt műveik adatait az MTMT-ben kell rögzíteniük. A Magyar Tudományos Akadémia és annak könyvtára által működtetett oldal az ő tudományos kibocsátásukat gyűjti, rendszerezi. Számos ún. tudománymetriai következtetést vonhatunk le egy oktató MTMT profilja alapján, pl. éves szinten milyen minőségben és mennyit publikál, hányan hivatkoznak a műveire.  A repozitórium pedig arra jó, hogy a teljes szöveget tárolja, mert az MTMT felülete teljes szöveg tárolására nem alkalmas. A két rendszer tehát összekapcsolódik, és kiegészíti egymást. 

A repozitórium azért is jobb, mint egy weboldal, mert hozzáférési jogosultságokat tudunk rajta beállítani. Ez azt jelenti, hogy amellett, hogy a szabadon hozzáférhető anyagok mint a publikációk vagy a disszertációk elérhetők benne, van arra mód, hogy csak az egyetem polgárai, hallgatók, oktatók, munkatársak érjék el a dokumentumokat a Shibboleth azonosítójukkal. Ez utóbbi beállítás működik a szakdolgozatok és a tananyagok esetében. Egy repozitórium alapvetően a nyílt hozzáférést támogatja, és nagy szerepe van a láthatóság növelésében, de adott esetben arra is alkalmas, hogy valamilyen szempont szerint, vagy például szerzői jogi okból korlátozza a hozzáférést. A láthatóság növelése pedig annak is köszönhető, hogy a Google és egyéb keresők mellett külföldi repozitórium indexelők is „aratják” a bennük lévő tartalmakat, így könnyebben rátalálnak azok, akik a témára keresnek. 

A Pázmány és a PETER

Megfigyelhető, hogy Magyarországon az egyetemi repozitóriumok elnevezése a helyi sajátosságokat mutatja, vagy valamilyen, az intézményre jellemző játékos név. Ilyen például: a DEA Debrecenben, az EDIT az ELTE-n, a Contenta Szegeden. Nálunk a PETER fantázianévre esett a választás, ami egyértelmű utalás névadónkra, másrészt egy mozaikszó is: Pázmány Elektronikus Tudástár és Egyetemi Repozitórium. A kezdőoldal mintegy tartalomjegyzékként is szolgál, és integrálja a közös keresőt is, ami négy különálló repozitórium oldalt fog össze, vagyis az itt használt kereső mindegyikben keres. A következőkben lássuk, mi is a négy nagy egység.

Korábbi diplomamunkák, szakdolgozatok

A diplomamunka repozitóriumban tekinthetők meg az Egyetemen eddig megírt diplomamunkák (MA és osztatlan képzés) és szakdolgozatok (BA képzés). A Jogi Kar esetében az összes diplomamunka megtalálható itt. Sajnos ez más karok esetében nincs így, de a hosszú távú cél az, hogy a Pázmány összes szakdolgozata archiválva legyen a repozitóriumban. Az 1999-ben megírt dolgozatokat még nem kellett elektronikusan beadni, sőt még CD-t sem kellett mellékelni, azok csak nyomtatásban voltak meg a kari könyvtárban. Digitalizálásuk megtörtént, így betölthettük azokat a diplomamunka repozitóriumba. Azt érdemes tudni, hogy jelenleg az ötödéves hallgatók a Neptunba töltik fel az elkészült szakdolgozataikat, majd a záróvizsga után, aminek része a védés is, egy évben kétszer, tavasszal és ősszel az informatikusok tömegesen töltik át a pdf-eket a rendszerbe. A diplomamunkák egyetemi Shibboleth azonosítóval érhetők el. Van lehetőség böngészésre a külön diplomamunka oldalon, de keresésre inkább a közös keresőt javasoljuk. Többek között évre, karra, szerzőre, témavezetőre böngészhetünk. Kereséskor az indexelésnek köszönhetően a teljes szövegben tudunk szavakra, vagy kifejezésekre szűrni.  A diplomamunkák akár otthonról is elérhetők, de szükség van a Shibboleth azonosítóra a hozzáféréshez az oktatók számára is. A régi szakdolgozatok olvasgatása sokat segíthet a választott témában való eligazodásban, de mindenkit óva intünk attól, hogy azok irodalomjegyzékét egy az egyben felhasználja. Köszönhetően a jogszabályok gyors változásainak, egy-egy szakdolgozat egy-két év alatt elavulhat. A dolgozatokhoz való anyaggyűjtés céljára inkább a könyvtárunk katalógusát, és az előfizetett teljes szövegű magyar és idegen nyelvű adatbázisokat ajánljuk.  A dolgozatok szövegének másolása, és azok újra felhasználása pedig a plágiumkeresőn való átfuttatáskor mutathat majd nagy százalékos egyezést. 

Doktori disszertációk

A disszertáció repozitórium az Egyetemi doktori iskoláiban elkészült doktori értekezéseket tartalmazza, amelyek szabadon elérhetők. A hatályos felsőoktatási törvény rendelkezik arról, hogy a doktori disszertációkat az egyetemek kötelesek olyan módon tárolni, hogy bárki számára elérhetők legyenek. Itt is vannak böngészési lehetőségek, például: kar, szerző, témavezető doktori iskola. Hosszú távú cél, hogy mint az Egyetem tudásvagyonát, így az MTA doktori dolgozatokat és a habilitációs eljárások dokumentumait is archiváljuk itt a disszertáció repozitóriumban.

Publikációk

A publikáció repozitórium az egyetemi affiliációval rendelkező oktatók, és a doktorandusz hallgatók publikációit archiválja. Szabadon elérhető, teljes szövegű dokumentumtár, ami össze van kapcsolva az MTMT-vel, így a leírások egy gombnyomással átemelhetők, és a teljes szöveg, amennyiben lehetséges, feltölthető. A repozitóriumot számos külföldi adatbázis indexeli, növelve azok láthatóságát, és idézhetőségi lehetőségét. A publikációs és disszertációs repozitórium a kereső segítségével bátran használható szakirodalom keresésére, és azok tartalma megfelelő hivatkozás mellett felhasználható a szakdolgozatokban és évfolyamdolgozatokban. 

Oktatástámogatás, avagy a tananyagok egy helyen

A tananyag repozitórium az elektronikus tananyagok tárhelye. Itt lehetőség van védetten, vagyis kizárólag az Egyetemmel jogviszonyban lévők számára elérhetővé tenni a tananyagot vagy Shibboleth azonosítóval, vagy szabadon, mindenki által elérhetően. Hosszú távú cél, hogy az online hozzáférhető tananyagok akár kurzusnév alapján is böngészhetők és letölthetők legyenek, biztosítva ezzel a hallgatók egységes hozzáférését az oktatási anyagokhoz.


Az egyetemi repozitórium elkészítése, karbantartása és fejlesztése folyamatos feladat, mert egy jó repozitórium soha nincs kész, mindig újabb és újabb tartalommal gazdagodik, öregbítve az intézmény tudományos hírét. A munkában az Egyetem minden karának könyvtárosa részt vesz. Amennyiben kérdésük, észrevételük van a rendszerrel kapcsolatban, írjanak a repo@ppke.hu címre, vagy keressék a könyvtárosokat.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on

A bejegyzés trackback címe:

https://itelet-pazmany.blog.hu/api/trackback/id/tr4818844150

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása