A szépségre és harmóniára való törekvést magunkra vagy környezetünkre való tekintettel sokan felszínesként ítélik meg. „A külső nem számít, a lényeg az, ami belül van!" - ezt az üzenetet rengeteg film, könyv, celeb és a média összes lehetséges formája közvetíti. Bár ez a megközelítés alapvetően pozitív, nem tükrözi a teljes valóságot: a környezetünkben megtalálható szépség mértéke jelentős befolyással bír mentális állapotunkra. Ezzel foglalkozik a környezetpszichológia tudománya, amit a mérnökök, építészek és várostervezők is figyelembe vesznek munkájuk során.
A környezetpszichológia azt vizsgálja, milyen hatással van az ember érzelmeire, gondolataira, viselkedésére a környezete. A tudomány a hatvanas években alakult ki, először 1968-ban jött létre ezzel foglalkozó hivatalos szervezet az USA-ban, ez az Environmental Design Research Association. A terület más tudományágakból is merít, pédául az esztétika, a földrajztudomány, a pszichológia, a szociológia, az építészet és a történelem eredményeit is felhasználja.
A tudományág figyelembe veszi az épített és természetes környezet hatásait is: kutatások szerint a természetes környezet összességében segít stresszcsökkentésben és a kreativitást is támogatja. Az épített munkakörnyezetnek Christina Banks szervezetpszichológus szerint több feltételnek kell megfelelnie: a kapcsolatok, biztonság, rugalmasság, komfort, kiszámíthatóság és az elkülöníthető privát szféra alapvető szükségleteknek számítanak. Tanulmányok szerint már a zöld környezet ablakból való látványa is elősegíti a lendületet és produktivitást.
Az épített környezet látványa nem csak pillanatnyi csodálatot vagy szörnyülködést válthat ki az emberekből, ezeknek az érzelmeknek hosszútávú hatásai vannak. Egy kutatás szerint a környezet által létrejött monotonitás és unalom érzete stresszreakciót idézhet elő. Az ingerszegény környezet potenciálisan összeköttetésben állhat a figyelemzavaros betegségek kialakulásával is. Ezzel szemben a csodálat érzése, amit az építészeti remekművek vagy gyönyörű természeti tájak váltanak ki, csökkenti a materializmusra való hajlamot és inspirációt ad.
Az ember tagadhatatlanul folyamatos kapcsolatban áll környezetével. A minket körülvevő utak, épületek, zöld területek tudatlanul is formálják életünket, javíthatják vagy ronthatják tapasztalatainkat. Sajnos nem tudjuk közegünk minden aspektusát irányítani, azonban érdemes a lehető legtöbbet megtenni annak érdekében, hogy környezetünk számunkra inspiráló legyen: a természetben töltött idő, a turistáskodás akár saját városunkban, vagy csak otthonunk szépítése és rendben tartása is rengeteget segíthet.