"Addig volt az Istennek áldása rajtunk, addig volt országunk, míg az mi hitünk virágjában volt" /Pázmány Péter/

Ítélet

Mi az a FOSS? – A közös szabad kódú programokról

Bakács Gellért

2024. november 18. - Ítélet.Pázmány

Digitális világunkban mindennapi teendőink elintézése programokhoz, applikációkhoz van kötve, amelyeket a felhasználótól távol fejlesztenek a cégek. Az átlagembernek kevés rálátása van arra, hogy pontosan hogyan is működik egy adott program, mégis nyugodtan befizeti az immáron általánossá váló havi vagy éves előfizetést a további használathoz. De léteznek-e ingyenes, közösségi fejlesztésű, nyitott alternatívák?

foss_1_1.jpg

A Free and Open Source Software (FOSS), avagy Szabad és Nyílt Forráskódú Szoftver alá éppen ilyen programok tartoznak. FOSS licenc alatt elérhető szoftver ingyenesen jogot ad a program használatára, módosítására és terjesztésére, mindenki számára. A forráskód nyilvános, szemben a szerzői jog alá tartozó programokkal, ahol az el van rejtve a felhasználó elől. 

Miért jó a felhasználónak, hogy láthatja a forráskódot? Az átlag felhasználónak ez nem jelent változást, de a hozzáértők személyre szabhatják, javíthatják a használati élményt. Ezenfelül az ilyen projektek köré közösségek épülnek, több programozó a kódot közösen alakítja, javítva ezzel az élményt minden felhasználó számára. Ha az adott kód meg több ágra, irányra szakad a közösségek között, az még több opciót jelent, amiből választhatunk. Az ingyenes hozzáférésből az is adódik, hogy a fejlesztések célja nem a pénz, hanem a hatékonyság, minél több funkció elérése.

A fejlesztéseket olyan emberek végzik, akik maguk is egy jobban használható programot szeretnének. Az átlag felhasználók pedig nincsenek bevonva megannyi felhasználási feltételbe, előfizetésekbe. Ugyanakkor a FOSS-nek vannak hátrányai is a tulajdonjog alá tartozó szoftverekkel szemben:

  • Biztonsági szempontból a nyílt forráskód több lehetőséget ad a hackerek számára a sebezhetőségek felmérésére és azok kihasználására. 
  • A projekt méretétől függően gyakrabban ütközhetünk bugokba és hiányzó funkciókba.
  • Hardverünk vagy operációs rendszerünk nem támogatja. A gyártók gyakran nem osztanak meg kellő információt az illesztő programjaik működéséről, ezzel nehezítve a projektek portolását célhardverekre.
  • Ha egy projekt mögött nincs elég erőforrás, akkor abbamarad a fejlesztés.

Mindezek ellenére - vagy a fentiek erejében - elmondható, hogy a szabad és nyílt forráskódú szoftvereké a jövő.

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://itelet-pazmany.blog.hu/api/trackback/id/tr4218716146

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása