"Addig volt az Istennek áldása rajtunk, addig volt országunk, míg az mi hitünk virágjában volt" /Pázmány Péter/

Ítélet

Hogyan őrizzük meg a mentális egészségünket?

Knoll Dániel

2024. április 25. - Ítélet.Pázmány

A mentális egészségünkre muszáj odafigyelni egyetemi életünk során, nem csak a szorgalmi időszakban, hanem a vizsgaidőszakban, sőt, főképp akkor. Életünk ezen szakaszában számos megpróbáltatás érhet bennünket, legyen szó a tárgyfelvételről, a vizsgákról, ügyintézési malőrökről, rengeteg tényező okozhat fejfájást. Olykor előfordulhat az is, hogy nem sikerül egy vizsga, és az könnyen demotiválhatja az embert. Ezekkel mindannyian találkozhatunk viszont van, de van, aki ehhez hozzá van szokva, és van, aki pedig úgy érzi, hogy emiatt összedől a világ. Néha még a média is felfigyel arra, hogy az egyetemisták szellemi-lelki egészsége nem tartozik az „egészséges” kategóriába.

mental-health-2019924_1920.jpg

Ezen említett tényezők a mentális egészségünkre akár romboló hatással is lehetnek, ezért most szeretném megragadni az alkalmat, hogy írjak arról, hogy tudjunk figyelni rá, és tenni ellene A mai rohanó világban, amikor az „információtumultus" felfoghatatlan sebességgel özönlik ránk, hogy stimuláljon bennünket, és elterelje a figyelmünket, ez egy rendkívül nehéz feladat. Nyilván már egyikőnk se tudja okostelefonunk nélkül elképzelni az életét, olyannyira praktikusak, sokoldalúak.

Már régóta tudjuk, hogy a fizikális egészségünk közeli kapcsolatban áll a mentálissal is. Iuvenalis is megfogalmazta a szatíráiban: „Ép testben ép lélek” - ez a mondás pedig örökre irányadó marad. Ha sportolunk valamit - legyen itt szó valamilyen állóképességi sportról, kondizásról, vagy bármely hivatalos sportról - a testünk és a lelkünk is rettentően hálás lesz érte. Az a legfontosabb, hogy kitartóan kell végeznünk ezeket, még vizsgaidőszakban is. Jobban tudunk tőle pihenni, a regenerációnak ezáltal jót tesz, és nem mellesleg segíti az odafigyelést, és az én tapasztalatom szerint a nyomott, egész napos ülés és memorizálás, tanulás közepette rengeteget dob az életkedvemen, felfrissít, és utána sokkal nagyobb elánnal folytatom tovább a munkát.

A másik, ami sokat segíthet a mentális jólétünk fenntartásában, az a napfény. Nyilván lehetne fel lehetne tenni a kérdést, hogy mit csináljunk télen, vagy ha Grönlandon lakunk. Az igazság az, hogy amikor felébredünk reggel, és ha esetleg van időnk, és nem rettenetesen erős az UV-sugárzás, érdemes napszemüveg nélkül egy 10 percet sétálnunk. Ez ugyan rengeteget dob a hormonegyensúlyunkon, ami ezáltal biztosítja a szellemi frissességünket, és jó kezdete lehet a napnak. Egyébként az említett napfény nem csak a perzselő nyári napfényre igaz. A szűrt napfény is ugyanilyen hatással van ránk, továbbá számos tanulmány kimutatta, hogy a korábban említett fókuszálás, odafigyelés is javul a rendszeres napfény hatására, de ez ébredést követő 1 órán belül kell, hogy érje a szemeket.

Nem hagyhatom említés nélkül azt sem, hogy az ember szociális lény, igenis szüksége van a társasági életre, időt kell töltenünk a szeretteinkkel, barátainkkal. Igen, olykor még vizsgaidőszakban is, akár egy vizsga után. Nem lehet alábecsülni, hogy mennyire kellemes tud lenni a lelkünknek a barátainkkal nevetni, beszélgetni, minőségi időt tölteni velük. Ez talán az egyik legfontosabb építőköve a mentális egészségünknek.

Amit meg kell értenünk az az, hogy az egészségünk csakis úgy tartható fenn, ha ezt valójában egészéges szokásokkal és cselekményekkel tesszük. Ezt azért fontos megemlíteni, mert általánosságban ennyi idősen nagyon könnyen hozunk rossz döntéseket, és nem beszélünk eleget arról a hemzsegő mennyiségű addikcióról, ami magával ránthat bennünket melyek nem csak a szellemi és lelki egyensúlyunkat tudják romba dönteni, hanem az épülő karrierjeinkre is negatív hatással lehetnek. Itt első sorban az internetre gondolok.

Ezen belül is a social media világára, ami sokkal több kárt okoz, mint gondolnánk. Bármelyik platformot említhetném hiszen egyik csak egy rövid ideig rabolja az időt, de van olyan is, amely órákra képes elvonni a figyelmünket.. Értelemszerűen erre sem mindenki fogékony, nem mindenkit köt le ez huzamosan, de a social media által okozott irigység, irreális valóságot bemutató képek, videók rendkívüli veszélyt hordoznak magukban. Úgy gondolom, hogy erre a legjobb megoldás az, hogy csakis olyan applikációkat tartunk meg, amelyekről tudjuk, hogy van valami érdemi hasznuk, segít rövid időre kikapcsolódni, de nem foglal le hosszabb időre. Ez összefügg a korábban említett információ mennyiséggel, amely erre a korra annyira jellemző. Szerintem pontosan tudja az olvasó, hogy mire gondolok Tehát meg kell tanulnunk, hogy mi az a tényező vagy cselekmény az életünkben, ami egyértelműen előre visz minket. Ami pedig nem ilyen, azokat meg kell tanulnunk kizárni a mindennapjainkból. Ez a döntés azonban mindenkinek a maga feladata.

Mindezek mellett találunk kell magunknak további kikapcsolódási lehetőségeket is, amelyek segítenek az agyunknak elvonatkoztatni a sok stresszről. Ez megint csak egyénre szabott. Egy viszont biztos: a kreatív tevékenység egyébként szintén pozitív a mentális egészségünknek. Így a művészet bármely ágába beleásni magunkat, azt élvezni, olvasni róla, csinálni, mindenképpen sokat segíthet. Legyen szó filmekről, vagy zenéről.

A tapasztalat azt mutatja tehát, hogy aktívnak kell maradnunk, és a megfelelő emberekkel kell körül vennünk magunkat. Ha összesítjük az említetteket, tapasztalataim szerint kellően kiegyensúlyozottak tudunk maradni.

 

Ne maradj le hasonló tartalmakról,
kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

A bejegyzés trackback címe:

https://itelet-pazmany.blog.hu/api/trackback/id/tr1618389667

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása