Hawaiit hivatalosan 1898-ban annektálta az Amerikai Egyesült Államok. Sok szempontból különbözik a többi tagállamtól; nyelve, kultúrája, földrajzi elhelyezkedése miatt. A leglényegesebb különbség azonban talán az, ahogyan az USA részévé vált. Mi vezetett idáig, és ki is volt Hawaii utolsó királynője?
Lydia Liliʻu Loloku Waiania Kamakaʻeha, másnéven Liliʻuokalani királynő 1838. augusztus 2-án született Honoluluban, Caesar Kapaʻakea és Analea Keohokālole, a Kalākaua-uralkodóház vezetőinek gyermekeként. Születésekor Abner Pākī és Laura Kōnia, magasrangú hawaii vezetők nem hivatalosan örökbefogadták (másnéven „hānai”).
1891. január 29-én lépett a trónra, fiatalabbik bátyja, I. Kalākaua király halála után, ekkor vette fel a Lili'uokalani nevet. Az egyik első intézkedésével módosítani akarta az alkotmányt, hogy megerősítse a monarchiát, és Hawaii függetlenségét. Ugyanis bátyja korábban a fehér telepeseket és üzletembereket tömörítő Hawaii Liga fegyveres erőinek hatására olyan alkotmányt fogadott el, amely nem csak, hogy rendkívüli mértékben aláásta a monarchia hatalmát, de szavazati jogot biztosított külföldieknek.
Végül azonban amerikai tengerészek és amerikai-párti, vagyonukat féltő kereskedők egy csoportja bizonyos Sanford B. Dole nevű ügyvéd vezetésével közösen választás elé állították a királynőt: vagy megadja magát, vagy kegyetlen vérontás indul az országban. Így végül 1893-ban lemondott a trónról. Helyette ideiglenes kormányt hoztak létre, Dole vezetésével.
1895-ben nyolc hónapot töltött börtönben azzal a váddal, hogy tudomása volt és támogatott monarchia párti szervezkedéseket. Ezt végül sosem tudták bizonyítani. Végül teljes kegyelmet kapott. Szabadulását követően Washington D. C.-be utazott, hogy az amerikai elnöktől személyesen kérhesse Hawaii függetlenségének visszaállítását.
Végül azonban 1898-ban az akkori elnök, William McKinley aláírta a Kongresszus - mai napig vitatott - közös határozatát, amellyel Hawaii hivatalosan is az Amerikai Egyesült Államok részévé vált.
Életében és halálát követően is elképesztő tisztelet övezte, övezi a mai napig az utolsó királynőt. Lili'uokalani 1917. november 11-én bekövetkezett haláláig végig Hawaii népéért küzdött, az ő érdekeiket képviselte az Egyesült Államokban.
Szellemi öröksége is jelentős, több, Hawaii történelmét őrző forrás fennmaradása is neki köszönhető. Ő volt az, aki először lefordította angolra a „Kumulipo” nevű éneket, amely a hawaii vallásban teremtési éneket, imádságot jelent, valamint az ő nevéhez fűződik a máig az egyik legnépszerűbb, „Aloha Oe” című dal elkészítése is. Ezen kívül megírta a saját életrajzi művét is, amelyben többek között feltárta megbuktatásának körülményeit.
Elismerve Lili'uokalani királynő megbuktatásában játszott szerepét, 1993-ban az Egyesült Államok Kongresszusa hivatalosan is bocsánatot kért a hawaii emberektől.