Egyre több hazai településen (is) találkozhatunk szív alakú vagy hasonló formájú, kimondottan kupakok leadására alkalmas szelektív gyűjtőkkel, amelyek legtöbbször valamilyen jótékony célt tűznek ki maguk elé, azonban felmerül a kérdés: hogyan lesznek ezekből a műanyagkupakokból kerekesszékek vagy többmilliós műtétek? A rövid válasz az, hogy sehogy, de azért nézzük meg egy kicsit részletesebben!
A Dániából indult mozgalomra már Európa számos országában van példa, Magyarország mellett például a lengyeleknél vagy a bolgároknál is találkozhatunk velük. Az alapkoncepció mindenhol hasonló: egy központi helyen kihelyezett tárolóban lehet a kupakokat gyűjteni, amely amint megtelt elszállítják, és a felgyülemlett műanyagot hulladékfeldolgozó cégeknek eladják.
A kupakokat válogatás után ledarálják, majd újrahasznosítják őket, például öntözőkannákká, vagy lapátokká. A kupakokat azért kell külön gyűjteni, mert polipropilénből készültek, más anyagból, mint a palackok. a műanyag flakonok mellett ugyanitt gyűjthető többek között a mosószeres kupak, különböző tejtermékek dobozának műanyag fedele vagy akár a samponos, testápolós doboz kupakja is.
A műanyag kupakokat a legtöbb cég 20-60 Ft/kg-os áron veszi át. Egy kupak súlya nagyjából 3 gramm. Vagyis ahhoz, hogy jelentősebb pénz összegyűljön belőle, több tonnányi kupakra van szükség. Ha 60 Ft/kg-mal számolunk, egy kétmillió forintos adományhoz 33 tonna kupakot kell összegyűjteni - ez több mint 11 millió kupakot, vagy 87 teli kupakgyűjtő szívet jelent.
Nyilvánvalóan a „sok kicsit sokra megy” közmondás a kupakok esetén is érvényesülhet, de ha a fentiek alapján számolunk, csak ahhoz, hogy a gyűjtődoboz árát visszafizessük, amelynek ára körülbelül bruttó 323.000 forint, több, mint 500 kilogramm kupakra lenne szükség (és ebben még nincs benne a szállítási költség).
Tehát összességében kimondhatjuk, hogy a kupakgyűjtés anyagi szempontból nem a legcélszerűbb az adakozásra, azonban nem mehetünk el említés nélkül a pozitív oldalai mellet sem: ezek a nyilvános, jól látható helyen kihelyezett gyűjtődobozok kiválóan emlékeztetnek minket az önzetlen jótékonykodás fontosságára. Emellett - bár szerencsésebb, ha műanyag palackokat nem is vásárlunk - a szelektíven gyűjtött kupakokkal a környezetünk védelmét is szolgáljuk.